Культурно-просвітницькі заклади

Районний будинок культури

В 1902-1903 рр. з ініціативи товариства „Просвіта” за кошти міського населення, спільними  зусиллями місцевих громад української,  польської,  вірменської, єврейської національностей розпочалось будівництво спеціальної будівлі для проведення  масових свят, яке було завершено в 1905 році. В історико-меморіальному збірнику „Бучач і Бучаччина” згадується про те, що в ці роки великим успіхом серед глядацьких аудиторій користувався український театр Стадника, який ставив у новозбудованій споруді драми, комедії, опери, оперетки. У трупі Стадника працювали актори і співаки: Рубчаки, Стадники, Пилипенко, Жарська, Гаєк, Коссак, Кшиштоф, Луговий, Нижанківський та ін. При театрі був невеликий, але, як зазначає історичне джерело, „досить добрий” оркестр, що свідчить про високу культуру того часу!
Після розпаду Австро-Угорської імперії будівлю забрала польська влада та розмістила у ній одну з своїх організацій, а саме культурно-спортивне товариство „Сокіл”, однак свої масові заходи тут продовжували проводити українська, єврейська, вірменська громади. Українська громада проводила святкування річниць Т.Г. Шевченка,
Л. Українки, І.Франка та інші урочистості. Всі заходи проводились за громадський кошт.  В 1941 році в приміщенні знаходився Український комітет, головою якого був отець Мельник. Цей комітет займався культурно-масовими заходами та аматорською діяльністю української громади. Режисером вистав був  Володимир Моцик. „Союзом українок” організовувались концерти.  Активну участь у культурно-мистецькому житті краю приймали сім’ї адвокатів Гринівих та лікарів Воронкових.  З 1944 року в приміщенні розмістився районний Будинок культури. Директорами районного будинку культури працювали: О. Дерчаков, С. Лапа, Є. П. Риженкова, М.І. Гребеньовський, М.Бобик, В. Красний. Майже чотири десятиліття, з 1962 по 1998 рр. установу очолював кавалер ордена Трудового Червоного Прапора Й.В.Дума.
З 1991 року в приміщенні діє районний комунальний  Будинок культури.
З 1998 по 2002 рр. директором районного будинку культури працював Ярославський А.І.
З 2003 року колектив очолює Руслан Іванович Крупа.

Бучацька державна музична школа

Бучацька державна музична школа є початковим спеціалізованим мистецьким закладом і належить до системи позашкільної освіти. Заснована в липні 1963 року. Школа здійснює навчання і виховання дітей у позаурочний час. За 44 роки існування школа дала музичну освіту 1400 випускникам, багато з яких продовжили навчання у спеціалізованих музичних закладах і працюють в Україні та за її межами. Першим директором був випускник диригентського факультету консерваторії ім.. М.В. Лисенка Олександр Лиско. На посаді директора з 1985 року працює Марія Іванівна Кривко , Заслужений працівник культури України, закінчила диригентський факультет Тернопільського музичного училища та Львівської державної консерваторії ім.. М.В. Лисенка. Заступник директора з навчальної виховної роботи Черняхівська Лілія Володимирівна, закінчила фортепіанний відділ Тернопільського музичного училища та Прикарпатський університет. Гордістю школи є учнівські і вчительські творчі колективи:
- учнівський хор – лауреат І-ї премії обласного конкурсу хорових колективів ім.. М. Вериківського в 2004 році. Керівник – Заслужений працівник культури України Марія Кривко, хормейстери Оксана Писарчук і Світлана Олексишин, концертмейстер Світлана Кривко;
- ансамбль народних інструментів: солісти Лілія Височанська та Андрій Бурак, керівник Мирослав Гребеньовський;
- ансамбль скрипалів молодших класів та камерний учнівський ансамбль, керівник Оксана Кобзар;

Бучацький районний краєзнавчий музей

Заснований 30 грудня 1982 року на громадських засадах, з 1988 року – відділ Тернопільського обласного краєзнавчого музею, з 2002 року працює як самостійна одиниця. В основному і науково-допоміжному фондах зберігаються близько 4000 експонатів. Щорічно музей приймає близько 30 тисяч відвідувачів, до послуг яких оглядові та тематичні екскурсії, а для учнів проходять уроки народознавства. Наукові співробітники музею організовують науково-дослідну, науково- просвітницьку, фондову, експозиційну та виставкову роботу. Проводять екскурсії по туристичних маршрутах м. Бучача та району, пишуть наукові статті, організовують зустрічі з цікавими людьми. В експозиції музею представлено матеріали, які розповідають про відомих людей Бучачини: єврейського письменника, лауреата Нобелівської премії Шмуеля Агнона; письменника, літературознавця, журналіста Михайла Островерху; книговидавця Йосипа Кнебеля; видатну оперну співачку Соломію Крушельницьку; письменника Осипа Назарука; нарисиста Ореста Авдиковича; народного артиста, професора Мар’яна Крушельницького; поета і січового стрільця Івана Балюка; письменника і громадського діяча о.Василя Мельника-Лімниченка; єврейського правозахисника Симона Візенталя; дитячого письменника Всеволода Нестайка. Етнографічний матеріал розповідає про життя і побут селян кінця XIX початку XX ст. Тут представлені чудові зразки українського національного вбрання Бучацького краю. В експозиції знаходяться фотоматеріали про історію Бучача та його околиць з початку XX ст., про пам’ятку архітектури XVIII ст. – Бучацьку ратушу, про історію її скульптур та авторів ратуші – архітектора Бернарда Меретина та скульптора Пінзеля. В експозиції розділу нумізматики представлено грошові знаки часів Австро-Угорщини, Польщі, Російської імперії, Радянського Союзу і гітлерівської окупації. Археологічна експозиція має місцеві знахідки часів трипільської культури, що знайдені в урочищі „Федір” м. Бучач. У фондах музею зберігаються фотографії, рукописи, подяки, ордени, медалі, історичні матеріали Великої Вітчизняної війни. Є матеріали по освіті м. Бучача та Бучацького району у XX ст. , архівні матеріали, де відображено події голокосту над євреями, інформаційно-агітаційні матеріали ОУН-УПА.

Адреса музею:
м.Бучач
вул.Галицька, 55
Тернопільська обл.
тел. (03522)2–13-60